Deset pravidel dobrého olivového oleje!

Olive oilSkoro každý má dnes doma alespoň jednu láhev olivového oleje. Olivový olej se stal za posledních 25 let standardní součástí našeho jídelníčku. Také mnoho výživových poradců tuto potravinu řadí na první místa v množství prospěšných látek, ale víme opravdu, který olivový olej je ten správný a který je ten nejlepší? Jste si opravdu jisti, že olej, který se prodává ve Vašem nejbližším obchodě, je ten pravý?

Níže uvádíme deset základních pravidel jakých se držet při koupi olivového oleje:

1) Nekupujte za každou cenu ten nejlevnější

Low cost extra panenské olivové oleje nemusejí být vždy té nejvyšší kvality! Důkazem je jednoduchý propočet, dáme-li dohromady částky nákladů na výrobu oleje, skladování, přepravu, obal, stáčení do lahví a marži, tak by se olej nemohl prodávat levněji jak za 200,- Kč za litr. Jedinou položkou, na které se dá významně ušetřit je kvalita! U levnějších olejů dochází v některých případech ke smíchávání těch nejméně kvalitních olejů s oleji vyšší kvality. Po následném promíchání je olej prohlášen za olej té nejvyšší kvality, ale je možné ho prodávat za pár korun ve Vašem supermarketu.

2) Čtěte důkladně etikety na lahvích

Vyhýbejte se etiketám, ze kterých se nic nedovíte, nebo těch které snaží některé informace zakrýt! Například tím, že je píší velmi drobným písmem.
Etiketa by vám měla sdělit, kdo je producentem, značku výrobku, místo produkce, charakteristiky produktu, množství a datum spotřeby. Nikdy nekupujte olej, pokud je na láhvi označení produkce EU, jedná se o směs olejů ze všech koutů Evropy a nebude to nejspíše ten nejlepší olej!
Etikety musejí respektovat tři základní pravidla: Informace na nich uvedené musejí být jasné, čitelné a nezaměnitelné.

3) Kupujte především Extra panenské olivové oleje

Extra panenský olivový olej je druh oleje, který je velmi charakteristický svou chutí. Je to olej té nejvyšší kvality s nejnižším stupněm volné kyselosti, ta nesmí překročit 1%. Chuť extra panenského olivového oleje je naprosto jedinečná a je zákonem zakázáno tento olej míchat s jinými druhy olejů.
Tento druh oleje se vyrábí za co nejnižších teplot a výtěžnost oliv je maximálně 10-15%. Pro výrobu olejů z druhého lisu musí být použito vyšších teplot, aby z již vytlačených oliv byl získán zbylý olej, mnohdy se používají i chemické látky!

4) Pokud máte na výběr, tak kupujte oleje BIO

Kvalita olejů může být ovlivněna nejen způsobem výroby, ale také tím jak se daný zemědělec o svůj sad stará. Pokud se snaží ušetřit na pracovní síle, musí používat pesticidy, ty se samozřejmě dostanou i do oliv.
Proto při výběru oleje bychom doporučili olej biologický, protože máte záruku toho, že farmář, který bývá pod přísnou kontrolou úřadů, se vyvaroval použití chemických látek.
Proto je také vhodnější vybírat oleje od menších producentů, kteří pěstují olivy tak, jak je pěstovali jejich prapředci.

5) Pozor na ochucené oleje

Někteří větší producenti olejů umějí bravurně skrýt nedostatky jejich nekvalitních olejů. Například barva oleje se dobarvuje karotenem, vůně a chuť se dochucuje kvalitnějšími oleji, nebo i chemickými přísadami.
Každopádně i tak rozšířené a žádané dochucené oleje, například česnekové, bazalkové, chilli, nebo s kořením je pouhý chyták. Většinou jsou to ty nejméně kvalitní oleje a jejich pachuť se překryje přidáním některých z přísad. Cenově tento laciný olej vyjde tak, jako ten nejkvalitnější. Proto je lepší nakoupit olej nedochucený a případné koření si do něj přimíchat sám.

6) Oleje DOP a IGP (DOP – Denominazione d´origine protetta – „chráněné označení původu“)

Produkce olivového oleje s označením DOP musí dodržovat přesně dané postupy výroby. Značka DOP chrání produkty, včetně extra panenského olivového oleje, před paděláním a napodobováním po celé Evropě. Výrobce a pěstitel, který chce svůj olivový olej uvést na trh a jehož olivová farma se nachází v oblasti, která obdržela ochrannou značku DOP, musí dodržovat při výrobě oleje přísně definované procedury, které kontroluje nezávislý „certifikační orgán“ značky DOP. Aby daný výrobek dostal certifikát DOP, musí postupovat podle popsaných pravidel pěstování, způsobu sklizně a skladování typické pro danou oblast, ve které se výrobce nachází.

7) Hledejte jen olivové oleje lisované za studena

Hledáte olivový olej té nejvyšší kvality? Pak se zaměřte na olivový olej lisovaný za studena. Tento způsob výroby zvýrazní biologické vlastnosti oleje.

A co vlastně lisovaný olej za studena znamená? Je to takový olej, kdy teplota olivové pasty při lisování působením tepla nepřesáhne více než 27 stupňů Celsia. Tento způsob kultivace je šetrný a více zachová přírodní kvalitu výtažku z oliv.

8) Způsob skladování olivového oleje

Nesmíte zapomenout na základní pravidla dobrého skladování olivového oleje. Jestliže nakoupíte několik litrů oleje a dostanete ho např. v pet láhvi, ihned olej přelijte do tmavé skleněné lahve. Extra panenský olej skladujte v místnosti, kde není příliš světla a ani vysoké teploty.

9) Olivový olej je nejlepší čerstvý

Chcete si naplno vychutnat ty nejlepší vlastnosti extra panenského olivového oleje, který jste si koupili? Tak používejte olej do salátů, nebo nalijte na již podávaný talíř těstovin. Nebo, tak jak to dělají v Itálii, namáčejte do něj kus chleba. Nejvíce si tak vychutnáte charakteristické chutě, které extra panenský olivový olej má.

10) Olivový olej i na vaření

Ti, kteří vyhledávají oleje výhradně na vaření, by měli vědět, že nedávné studie prokázaly, že právě olivový olej je na vaření ten nejlepší. Při vysokých teplotách dobře pracuje a vydrží déle než jiné oleje, je vhodné ho používat i na smažení. Zmíněné studie se opírají o pokusy, které porovnávaly olivové oleje, kukuřičné oleje, sójové oleje a slunečnicové oleje.

(Zdroj: http://www.oliveoiltimes.com)

Váš názor nás zajímá: