Jak zjistit kvalitu olivového oleje?

Oliváče.cz|Powered by italian sun!

Olivy po sklizni

Kvalitu olivového oleje ovlivňuje mnoho faktorů. Pokud bych měl být výstižný, tak musím začít od samotného původu jednotlivých oliv. Mezi nejvhodnějšími regiony pro pěstování olivového oleje jsou samozřejmě jižní regiony Itálie, Španělska a Řecka. Oliva potřebuje slunce. Proto tedy jih!

Dalším z důležitých faktorů je způsob sklizně oliv. Nejšetrnější je ruční sklízení oliv a to buď přímo ručním trháním a nebo použitím speciálních kleští. Tím zůstává oliva nepoškozena a strom také nijak nestrádá. Větší zemědělci používají širokou škálu mechanických zařízení ať už hydraulický třes nebo stroj podobný kombajnu. Takto sklizené oleje v naší nabídce nenajdete, protože způsob sklizně je poměrně drastický pro samotný strom a nemůže po takovém šoku produkovat kvalitní olivy.

 

Způsob samotného lisování oleje závisí i na rychlosti celého procesu, čistotě oliv, používání chemických hnojiv, nebo také blízkosti průmyslových znečišťovatelů. Proto všechny naše oleje jsou z oliv jen ze zemědělského venkova na jihu Itálie, kde je menší hustota zalidnění a těžkého průmyslu.

 

Dalšími vlivy mohou být způsoby filtrace oleje, způsob stáčení, ale také skladování oleje. Je známo, že olej potřebuje mít svůj klid a nemá rád příliš časté přelévání. Také teplota a způsob skladování musí být optimální. Ideální teplota je 16-18 stupňů a tmavé prostředí, uložen musí být buďto v ocelové nádobě, nebo ve skle.
Sad s olivami

Olivový sad

Olivy vhodné pro lisování olivového oleje se sklízejí v období mezi říjnem až únorem.
Čerstvě vylisovaný olej musí pár týdnů odpočívat než bude připraven k prodeji. Proto nejlepší koupě olivového oleje připadá na leden až únor.
Olej při správném způsobu skladování vydrží přinejmenším jeden rok. Pak postupně ztrácí své výživové hodnoty.
Při výběru kvalitních olivových olejů zkontrolujte výši kyselosti, ta by se měla pohybovat od 0,7-0,9. Výše kyselosti oleje se dá poznat také tím, že po ochutnání bude mít pikantní dojezd v krku, to je dáno vysokou kvalitou olivy.

 

Dále vám musí samotný olej vonět, zkuste zavřít oči a přivonět si k oleji.
Avšak pokud ve vůni cítíte nějaké skryté pachy, tak je to důkaz toho, že je olej upravovaný různými chemickými aditivy.

 

Olej při vylisování má většinou zelenou barvu a postupem času žloutne, to je také dáno druhem oliv. Není tedy pravidlo, že pokud je olej nazelenalý znamená to, že je kvalitnější. Nadnárodní společnosti tyto oleje dobarvují chemicky.

 

Ze své vlastní zkušenosti mám nejraději hustší oleje s výraznou pikantní chutí. Pokud je olej opravdu kvalitní, tak ani po roce tyto charakteristiky neztrácí.
 

Váš názor nás zajímá: