Extra panenský olivový olej za nízkou cenu: několik důvodu proč se nevyplatí kupovat!

Olivová větvička

Olej a balsamico

Proč v našich supermarketech najdeme extra panenský olivový olej za nízké ceny?

Extra panenský olivový olej je pochutina pocházející z oliv: terminologie „panenský“ odkazuje na způsob zpracování oliv a následné získávání oleje.

Olivový olej je jednou ze základních složek takzvané tradiční středomořské kuchyně a je používán pro své zdraví prospěšné vlastnosti, obsahuje totiž antioxidační složky ( fenoly a tokoferoly), pomáhá snižovat množství škodlivého cholesterolu v krvi, snižuje množství cukru v krvi, pomáhá správnému fungování celého kardiovaskulárního systému a pomáhá zpracovávat vitamíny získávané z jídla.

Olivový olej má tedy svou cenu, každopádně pokud se podíváme po našich supermarketech, tak uvidíme široké spektrum olejů za poměrně nízké ceny. Někdy i desetkrát nižší než by měla být cena obvyklá. Tento cenový faktor mate zákazníky, protože v potravinářském sektoru nenajdeme žádný produkt, u kterého by se ceny takto lišily. Jak je to všechno možné? Co způsobuje tento markantní cenový rozdíl? Můžeme opravdu důvěřovat těmto low-cost produktům? Bohužel ne!

Jedním z faktorů, který snižuje cenu olejů je přítomnost pesticidů v olivovém oleji.

Dle italské agentury A.R.A.M. je v každé třetí láhvi s olejem zakoupeném v supermarketu zjištěna přítomnost pesticidů. Především se jedná o DDT.

Ale proč se v oleji vyskytují zrovna pesticidy? Odpověď je jednoduchá, jedná se o prostředky, které maximálně eliminují výskyt a přítomnost parazitů, kteří se vyskytují na olivových porostech zhoršující úrodnost. Bohužel však tyto insekticidy obsahují také jedovaté látky, které škodí lidskému zdraví.

Každopádně pesticidy se používají také proto, protože se jedná o nejjednodušší a hlavně nejlevnější způsob ochrany olivových porostů před parazity.

Olivový olej ve skle

Olivový olej ve skle

Co dále ovlivňuje kvalitu olejů, je volba vhodného momentu sklizně oliv. Velké nadnárodní společnosti sklízejí olivy, když jsou největší a tím pádem nejšťavnatější. To však není ideální doba pro sklizeň olivy. Záleží také na kyselosti a době zralosti.

Takto sklizené oleje se špatným koeficientem kyselosti nemají ideální chuť ani vůni.

Musejí pak být doplňovány různými chemickými aditivy.

V mnoha případech se míchají extra panenské oleje s oleji nejnižší kvality s chemickými dochucovadly a barvivy, tak aby zakryly svou pachuť!

Je třeba si také dávat pozor na to, že se oleje v supermarketech většinou prodávají v baleních po 0,5L – 0,75L. Pokud by byla cena přepočítána na litr, tak by se již olej nezdál být tak ekonomicky přitažlivý.

Váš názor nás zajímá: