Heslo dne: „Důvěra“.

OLIVOVÝ OLEJ_OLIVÁČE_I_log

Když jsem v začátcích mého obchodování s olivovými oleji projížděl jednotlivé italské farmáře, tak jsem se nemohl zbavit pocitu totální nedůvěry! Neustále jsem si kladl otázky typu: Co když mi prodají starý olej? Co když ten olej bude pančovaný? Není ten olej předražený? Je to vůbec extra panenský olej?

Stejnou nedůvěru v olivové oleje jako jsem měl já, může mít i zákazník stojící v obchodě, nebo brouzdající doma po internetu. Všechny oleje jsou označené podobně a každá lahev má v podstatě úplně stejný popis. Například, že olej se vyznačuje svou charakteristickou ovocnou vůní a chutí a vhodností použití oleje k čerstvým pokrmům. Pokud bych to měl shrnout, tak se oleje pro většinu z nás liší jen v cenách.

Toho samozřejmě využívají nepoctiví obchodníci a na oleje nevalné kvality nasadí luxusní ceny. Avšak jediné co bývá na těchto olejích luxusní, je jejich etiketa.

Tuto opodstatněnou nedůvěru je třeba eliminovat. Tak jako když si kupujete nové oblečení, nebo nové boty, tak vždy je lepší si vše pořádně vyzkoušet a ověřit si zda Vám vše padne.

Úplně stejně je třeba si vyzkoušet, tedy ochutnat nabízený olivový olej a ne každý druh je tím pravým pro Vás.

Nejlepší je se domluvit s místním prodejcem olejů a dohodnout si ochutnávku.

Sad Parco dei Buoi

Sad Parco dei Buoi

Pokud se dostanete až do této fáze, tak bych se pokusil shrnout pár základních informací, které by Vám měli pomoci vybrat ten pravý olej.

Olivový olej se degustuje a každé ochutnání musí být zakončeno kouskem chleba, tak aby se Vám neutralizovala předchozí chuť oleje.

Každé degustaci však předchází kontrola vůně oleje. Ta může být různá, od silně ovocné až po neutrální olejovou. Ale vždy Vám musí vonět. Pokud se Vám na vůni nebude cokoliv zdát, tak nejspíše olej není tím pravým pro Vás, ale hlavně nebyl vyrobený z těch nejlepších oliv a ani výrobní postup nebyl příliš šetrný. Někteří výrobci to pak dohánějí chemií.

Já osobně preferuji silně ovocnou vůni. Má manželka při výběru oleje používá trik italských babiček, kdy si olej rozetře jemně na dlaň ruky a přivoní. Teplem ruky se uvolní všechny složky obsažené v oleji.

Následuje degustace, olej by měl být hustý a pomalu klouzal do krku, ale pozor, kvalitní olivové oleje Vás mohou pěkně poškrábat v krku. Každopádně tak jako s vůní, olej Vám musí chutnat.

Vyzkoušel jsem oleje, které se tvářily velmi dobře, ale po ochutnání mi zůstala jistá pachuť v ústech ještě další půl hodiny. Takovým olejům se vyhněte, jak jen to jde, pravděpodobně došlo při sklizni ke špatnému uskladnění oliv a ty následně zfermentovaly a výrobce se to snaží skrýt jiným olejem, či dokonce chemií. Může to být i tím, že olivy byly příliš chemicky ošetřovány.

Oliváče.cz

farmář Francesco Travaglini (vpravo)

Je mnoho druhů olejů, od těch pikantních až po jemné ovocné, nebo těžké hutné oleje. Všechny bývají kvalitní, pokud jsou vyráběny správně. Proto se svých prodejců ptejte na to, odkud olej pochází, kdo ho dělal, jaké olivy použil, nebo kdy byl olej stáčený?

V supermarketu asi nejspíše odpověď na tyto otázky nenajdete. Pokud však opravdu hledáte kvalitu, zaměřte se na specializované prodejce a popovídejte si s nimi při ochutnávkách olejů.

Já osobně vsázím na důvěru, olej raději odebírám od drobného farmáře, u kterého vidím celý proces od zrání oliv až po samotné stáčení do lahví. A když vidím starou babičku s bandaskou, jak jde pro ten samý olej, který kupuji pro své zákazníky, tak vím, že má důvěra je opodstatněná.

Autorem článku je: Jiří Bernát, 33 let, milovník dobrého olivového oleje

Váš názor nás zajímá: